Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho hit, pro druhého zklamání.

21.10.2024

Jseš připraven ukázat peklu pěkně vztyčenej prostředníček? Na pořádný pokračování si sice ještě chvíli počkáme, ale proč nedat šanci tomu tolik propíranýmu Immortalu? Dej tomu šanci a uvidíš, jestli tě to dostane, nebo ne!

Tvorba postavy je pro každého to nejmenší
Tvorba postavy je pro každého to nejmenší

Brány pekla se znovu rozletěly dokořán, a Blizzard po delší pauze přináší pokračování kultovního Diabla, i když zatím jen na mobilní zařízení, s možností hrát i na PC. Je na místě si přiznat, že Diablo Immortal je hlavně hra pro mobily, což při oznámení vyvolalo slušnou vlnu hejtu. Můžeme to ale považovat za plnohodnotné pokračování? To asi těžko. Ale jako dočasná náplast na čekání? No jasně. Při testování jsme nenarazili na žádný zásadní bugy, který by podpořily tu prvotní vlnu zklamání.

Počáteční hate

Kdybys nakoukl na Metacritic, určitě tě nepřekvapí děsivě nízké hodnocení od hráčů. Krátce po vydání se hra potácela na 1,7 bodech z 10. Co nám ale tahle známka vlastně říká? Hodnotí to skutečně kvalitu hry, nebo je to jen důsledek review bombingu od naštvaných fanoušků, kteří nemůžou zkousnout fakt, že se Diablo Immortal soustředí hlavně na mobily a navíc je ve free-to-play formě? Odpověď je jasná. Diablo Immortal je skvělá hra, jen se přesunula na novou platformu a s tím si přinesla pár nepopulárních mechanik.

Takže když se smíříš s tou mobilní realitou a trochu volnější monetizací, pořád tě čeká dobrá porce Diabla!

Recenze hry Diablo na mobilu

Recenze - Diablo na mobilu

Plusy Minusy Hodnocení
  • Prostě Diablo
  • Skvěle hratelné na telefonu
  • Uspokojivý boj
  • Obrovské množství lootu
  • Dostatek obsahu
  • Poctivému grindu se postupem času nevyhnete
  • Tvrdá monetizace v pozdější fázi hry
8/10 HODNOCENÍ

Diablo Immortal ve svém jádru představuje přesně to, co fanoušci série milují – klasický Diablo zážitek. Odehrává se ve známém světě, se stejnými herními mechanikami, perfektním soubojovým systémem a solidními RPG prvky, kde na tebe na každém rohu čeká tuna vybavení. Skvělá hratelnost a temná atmosféra pekla jsou přesně to, co bys očekával.

Na začátku tě čeká tvorba postavy. I když možnosti přizpůsobení nejsou úplně neomezené, pořád máš slušné množství vizuálních kombinací. Na výběr je z šesti povolání – barbarian, crusader, hunter, monk, wizard a necromancer. Každá postava má svoje unikátní schopnosti, výhody i slabiny, což asi není potřeba rozebírat do detailu.

Jakmile je tvá postava připravena, hra tě rovnou hodí doprostřed akce.

Příběh se odehrává mezi druhým a třetím dílem, což tě okamžitě vtáhne do světa Diabla a přináší pocit známého dobrodružství. Cestuješ napříč regiony, kosíš jednoho démona za druhým, sbíráš loot a leveluješ. Připraveny jsou tuny questů, náhodné dungeony a spousta dalšího obsahu, který tě udrží v pohybu.

Meeting with Deckard Cain in Diablo Immortal's storyline quest
Meeting with Deckard Cain in Diablo Immortal's storyline quest
Confrontation with Eskara in a storyline cutscene from Diablo Immortal
Confrontation with Eskara in a storyline cutscene from Diablo Immortal

Zabloudit a ztratit klidně desítky minut ve světě Diablo Immortal není vůbec problém. Některé momenty ti dokonce mohou připomínat třetí díl natolik, až to bude skoro vtipné – vývojáři se zkrátka nevyhnuli tomu, aby trochu nerecyklovali. A jo, klidně můžeme přiznat, že tu byly použity stejné assety, což nemusí úplně všem sednout. Ale i tak to všechno zastřešuje poměrně solidní příběh, který je plnohodnotný a drží tě u hry. Jestli tě základní vrstvy hry děsily, tak fakt zbytečně.

Skvěle, prostě skvěle

Jádrem toho všeho je rozhodně samotný boj – a ten je prostě brilantní, jak bys od Diabla čekal, i na mobilu. Boje jsou svižné, přirozené a vypiplané do detailu. Immortal působí v některých směrech svěže a přímočaře, ale nenech se zmást, není to jen o bezmyšlenkovitém klikání. Musíš sbírat orby, sledovat cooldowny, využívat schopnosti a uhýbat, takže ani na moment nevypneš. Souboje jsou dynamické, akční a brzy ti dají pocit, že máš věci pevně v rukou.

Líbí se ti obsah? Podpoř ho ať může pokračovat!
Předplatné Jednorázová podpora
Blacksmith upgrade menu for Azmir's Gift armor piece
Blacksmith upgrade menu for Azmir's Gift armor piece

V horní části obrazovky najdeš všechny důležité info – aktuální quest, stav zdraví a samozřejmě rychlý přístup do inventáře a RPG možností. Samotný systém inventáře je komplexní, ale pro hráče, co jsou v Diablu doma, naprosto srozumitelný. Rozhraní jako takové je skvěle udělané, i když někdy to působí trochu přeplácaně. Doporučuju vypnout okno chatu, pokud to pro tebe není zásadní, protože zbytečně žere místo na obrazovce. Celkově vzato je design přehledný, i když inventář někdy může působit jako malý chaos – hlavně kvůli tomu, že Diablo Immortal sype loot v šíleném množství.

Gamepad není nutnost

Co se týče ovládání, to šlape dost spolehlivě. Tlačítka na pravé straně jsou akorát daleko od sebe, takže se ti nestane, že bys omylem zmáčkl něco jiného. Jediný zádrhel je u útoků, kde je potřeba určit směr, třeba jako u Necromancerových BONE SPIKES. Musíš pomocí šipky směrně zacílit útok, což může být v tom bordelu trochu oříšek, ale je to jen o zvyku. Jinak na ovládání fakt není co kritizovat. A kdyby sis to chtěl trochu víc užít, klidně připoj gamepad, hra tě v tom nijak neomezuje.

Takže ovládání? Za mě na pohodu!

Necromancer character equipped with scythe and armor in inventory
Necromancer character equipped with scythe and armor in inventory

Audiovizuální stránka Diablo Immortal tě příjemně překvapí, rozhodně nepůsobí jako něco, co by vývojáři odflákli. Jasně, musíš zkousnout nějakou tu recyklaci, ale na mobilních zařízeních tahle hra vypadá fakt skvěle. Samozřejmě záleží na tom, na čem hraješ – kvalita zážitku se bude lišit podle výkonu tvýho telefonu. Většinu času jsme hru testovali na Samsungu A52 5G.

Záměrně jsme sáhli po průměrném telefonu, abychom viděli, jak to poběží. Udělat krásnou hru na top telefonech není žádný umění, ale balanc mezi výkonem a vzhledem je tam, kde se to ukáže. I při 30 FPS a na nejnižší detaily vypadal Immortal více než dobře. Ale jestli chceš prozkoumat peklo v plné parádě na 60 FPS a v nejvyšších detailech, připrav si opravdu nadupaný zařízení.

Takže jo, grafika je na mobilní poměry fakt nadstandardní, ať už máš výkonný stroj nebo ne.

Various enhancement stones for sale in Diablo Immortal's shop
Various enhancement stones for sale in Diablo Immortal's shop
Líbí se ti obsah? Podpoř ho ať může pokračovat!
Předplatné Jednorázová podpora

S nejvyššími detaily a 60 FPS si naprosto bez problému poradily naše redakční bestie, jako třeba Samsung Galaxy S21, Xiaomi 12 nebo Sony Xperia 5 III. V nastavení se můžeš pohrát s různými grafickými detaily a hned vidíš, jak moc výkonu ti to bude žrát. Blizzard si dal záležet, aby sis mohl herní zážitek maximálně přizpůsobit – od grafiky, přes ovládání, až po chat nebo notifikace. Na mobilní hru je to fakt robustní systém, co ti dovolí najít tu správnou rovnováhu mezi výkonem a plynulostí.

Monetizace: Pro někoho problém

Největší kontroverzí kolem Diablo Immortal je určitě jeho monetizační model. Jasně, bylo dlouho předem jasný, že free-to-play hra takovýho rozsahu nebude úplně zadarmo, aspoň ne pro všechny. Mluvit o pay-to-win je ale možná trochu přehnaný, aspoň co se týče klasický herní doby. Jestli nejsi hráč, co v tom chce utopit stovky hodin, monetizace tě moc trápit nebude a užiješ si to i tak.

Pro ty, co chtějí hrát dlouhodobě a na vyšší úrovni, bude monetizační systém zřejmě víc na očích, ale pro casual hráče to nebude nic, co by zásadně kazilo zážitek.

Diablo Immortal shop showing Eternal Orbs and Beginner's Pack
Diablo Immortal shop showing Eternal Orbs and Beginner's Pack
Player battling undead enemies in Ashwold Cemetery dungeon
Player battling undead enemies in Ashwold Cemetery dungeon

Jakmile se dostaneš hlouběji do Diablo Immortal, začneš cítit, že hra tě začne tlačit k tomu, aby ses zapojil do jejího monetizačního systému, a to hlavně v pozdějších fázích hry, kdy strávíš stovky až tisíce hodin hraním. Třeba už jen šest různých druhů orbů jako herní měny působí přehnaně složitě a nevábně. Celý ten systém monetizace je prostě zbytečně komplikovaný a na první pohled nepřehledný.

Endgame obsah klade důraz na monetizaci způsobem, který určitě spoustu lidí odradí. Celkový progres je založen na třech faktorech: klasický level postavy, level vybavení a tzv. legendary gems, které získáš převážně z loot boxů. A tady přichází na řadu skutečné peníze. Některé analýzy ukazují, že vylevelovat postavu na maximum bez investic je prakticky nemožné. Podle odhadů může maximální vylepšení postavy stát až 110 tisíc dolarů, což je neskutečně šokující částka. Tento odhad vychází z matematické pravděpodobnosti, protože nikdy nevíš, co ti z loot boxů padne. A pokud jsi smolař, tahle částka může klidně narůst ještě výš. Nicméně, potvrdit to empiricky je těžké, ale čísla mluví jasně – systém je nastavený tak, aby hráče vedl k finančním investicím.

Takhle ti Diablo Immortal dává najevo, že pokud se chceš dostat na vrchol, budeš muset vytáhnout peněženku.

Necromancer gear comparison between Staff and Scythe in inventory
Necromancer gear comparison between Staff and Scythe in inventory
Azmir's Gift item with willpower and fortitude stats upgrade
Azmir's Gift item with willpower and fortitude stats upgrade
Líbí se ti obsah? Podpoř ho ať může pokračovat!
Předplatné Jednorázová podpora

Pro hráče, kteří se chtějí soustředit na klasický průchod Diablo Immortal, není monetizační tlak až tak znatelný. Dokud tě zajímá hlavně příběh a postupuješ bez ambicí dostat se na top úroveň, nemusíš se bát, že bys byl tlačen k nákupům. Nicméně, v pozdějších fázích hry se připrav na tvrdý grind. Pokud budeš chtít postoupit na vyšší levely a odemknout nové questy, čeká tě spousta hodin sbírání zkušeností a vybavení. A to je vlastně pointa Diabla – grind a postup na vyšší úrovně je něco, co k této sérii vždycky patřilo.

Takže, i když tu jsou prvky, které mohou hráče přimět sáhnout do peněženky, pořád si můžeš užít hru bez nutnosti investovat, pokud ti nevadí grind a pomalejší postup.

Mad King's Breach dungeon entry screen with difficulty options
Mad King's Breach dungeon entry screen with difficulty options

Posuzovat endgame obsah v Diablo Immortal je zatím dost složité. Ještě jsme neměli dost času na to, abychom si udělali přesný obrázek o tom, jak nepřátelský bude monetizační systém pro hráče, kteří chtějí ve hře strávit stovky až tisíce hodin. Nakonec to bude záležet i na osobní toleranci každého hráče. Bylo by nefér srážet body jen za něco, co je hodně subjektivní.

Po intenzivním herním maratonu jsem ale zatím spíše pozitivně naladěný, i když mám jisté obavy, co přinese budoucnost, zvlášť pro ty, co hře chtějí věnovat dlouhé hodiny. Naštěstí, pokud tě mobilní hraní neláká, nezapomeň, že hru můžeš hrát i na PC. Hra podporuje sdílený účet, takže stačí jen přepnout a hrát dál na jiném zařízení, což je super.

Zhodnocení

Ať už jsi zapřísáhlý fanoušek Diabla, nebo s touto sérií teprve začínáš, Diablo Immortal je jedním z nejlepších akčních RPG na mobil, co si teď můžeš zahrát. V podstatě jde o mobilní, vylepšenou verzi Diabla III, která ti naservíruje skvělou hratelnost, hromady obsahu a k tomu ještě parádní audiovizuální zpracování.

Ale, a tady přichází ten velký "ale", monetizační systém bude pro mnoho hardcore hráčů velkým problémem. Jestli nemáš v plánu strávit ve hře stovky hodin, tak do toho klidně jdi – tahle hra za to rozhodně stojí, i když to není plnohodnotné Diablo IV. Počáteční skepse byla dost rozprášena, a tenhle mobilní zážitek určitě má své kvality. Ale pokud ti jde o endgame obsah a chceš se ponořit hluboko do hry, ber výslednou známku s velkou rezervou.


Hodnocení článku

Na tvém názoru záleží

0.0
Hodnotilo 0 uživatelů
5★
0x
4★
0x
3★
0x
2★
0x
1★
0x
Ohodnotit článek
Děkuji za tvé hodnocení!

Komunita a newsletter

Chceš být u novinek jako první? Připoj se na náš CZ/SK komunitní Discord, kde v roomce #herní-novinky najdeš ty nejčerstvější pecky! 🎮💥 Můžeš se taky zapojit do diskuze, najít nové přátele, spoluhráče, účastnit se GIVEAWAYS a ulovit periférie nebo klíče na hry, které tě zajímají! 🔑👾

Díky tvé podpoře mohu vytvářet kvalitní herní obsah a přinášet nejčerstvější informace ze světa gamingu 🎮. Některé odkazy v mých článcích mohou být affiliate - když přes ně nakoupíš, dostanu malou provizi, aniž by se změnila cena pro tebe. Všechny produkty a hry, které doporučuji, jsou pečlivě vybrané a osobně otestované. Tento příjem mi pomáhá zůstat nezávislým tvůrcem a přinášet ti objektivní recenze a názory. Pokud se ti můj obsah líbí, můžeš mě podpořit i přes členství na Twitchi, YouTube nebo Discord Nitro boost. Děkuji za tvou podporu! - MagicStark 💎

Autorova fotka

Daniel Haša

🎮 Streamer | 🎥 Content Creator | 📈 SEO Specialist | 🎮 Gamer & Beta Tester | ✍️ Copywriter | 🧠 AI user

Daniel je vášnivý hráč a tvůrce obsahu, který se specializuje na herní recenze, návody a novinky ze světa videoher. Pravidelně streamuje na Twitchi, vytváří detailní YouTube videa a přináší exkluzivní články na magicstark.cz. Pokrývá nejnovější tituly, poskytuje hluboké herní analýzy a pomáhá hráčům dostat ze sebe maximum.